En Güzel Çiçekli Lif Modelleriyle Tanışın

El örgüsü olan lif modellerinde desenler ve motifler sık olarak kullanılıyor. Elbette desen ve motif denildiğinde de akla gelen ilk unsurlardan bir tanesi çiçekler. Çiçekler birçok şeyde olduğu gibi liflere de en çok yakışan motiflerin başında geliyor. Her çeşit lif modelinde, örgüsünde kullanılabilecek şekilde çiçek modelleri mevcut. Büyük ya da küçük çiçek desenlerini istediğiniz ebat, renk ve modelde ördüğünüz lifin üzerine uygulayabilir, siz de kendi lif tasarımınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Çiçekli lif modelleri arasında yer alan alternatiflere daha yakından bakalım. Öncelikle örgünün içine gömülü olarak uygulanan çiçekli liflerden bahsedelim. Lif örgülerinde popüler olan son dönemlerde şişten ziyade tığ ile elde edilen modeller. Hem bu modellerde kullanılan ince iplerin verdiği yumuşaklık hem de zarif görüntüsü ile birlikte tığ işi lif örgüsü oldukça popüler oldu. Tığ işi liflerde ise çiçek desenlerine yer vermek çok daha hoş bir görüntü oluşturuyor ve bir o kadar da kolay.

Tığ işi lif örgülerinde zemin ve çiçeklerde kullanacağınız ipleri bir arada kullanarak deseni oluşturacağınız yerde gerekli olan rengi tercih ediyorsunuz. Bu da size oldukça kolaylık sağlıyor. Çiçek desenlerini bu şekilde liflerinizin dilediğiniz bölgelerine yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz ortada yer verebilir, dilerseniz kenar hattında küçük çiçeklerden bir çerçeve süslemesi yapabilirsiniz.

Çiçek desenlerinde genelde küçük desenler tercih ediliyor. Tığ işinde küçük desenlerin çok daha şık görüntü oluşturması buna sebep olan temel faktör. Küçük klasik çiçek desenlerini belirli aralıklar ile lifinizin üzerine yerleştirerek sevimli bir lif oluşturabilirsiniz. Ancak sadece küçük desenleri kullanmak zorunda değilsiniz elbette. Dilerseniz ortada büyük bir çiçek yaparak kenarları küçük desenlerde tamamlayabilir, dilerseniz sadece ortada büyük bir çiçeğe yer verebilirsiniz.

Çiçekli Lif Modelleri resim galerisi

r diğer opsiyonunuz da renkler ve çiçek seçimi. Çiçek seçiminiz elbette renkleriniz konusunda da belirleyici olacaktır. Büyük bir desen düşünüyorsanız tercihiniz gülden ya da laleden yana olmalı. Bu çok daha şık bir seçim olacaktır. Zemini beyaz tutarak çiçeklerinizi kırmızı, pembe ya da mor olarak seçebilirsiniz. Eğer küçük çiçeklere lif modelinizde yer vermeyi düşünüyorsanız küçük kır çiçeği modeli sizin için en iyi seçim olacaktır. Bu küçük çiçekleri lif modelinin üzerine serpiştirin. Bu çiçek modelinde renk kısıtlamasına gitmenize gerek olmayacak. Dilediğiniz rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir diğer alternatifiniz de papatyalar. Bunun için zemini beyazdan farklı bir renkte örebilir, üzerine beyaz papatyaları yerleştirebilirsiniz. Ya da seçiminizi sarı papatyalardan kullanmanız gerekecek.

Çiçekli lif modellerinde buraya kadar bahsetmiş olduklarımız hep lifin kendisine işlenecek olan desenler idi. Ancak bu konuda daha hacimli seçimler de yapabilirsiniz. Örneğin desen değil de motif kullanmak isteyebilirsiniz. Desen örgü esnasında ipin rengi değiştirilerek oluşturuluyorken motif ise zemin üzerine ilave olarak örülerek eklenerek oluşturuluyor. Daha iddialı bir seçim için motifleri tercih edebilirsiniz. Çiçek motiflerinde genelde klasik çiçek şekli kullanılır. Ancak burada da farklılıkları yerleştirme ve renk seçenekleri ile elde edebilirsiniz. Zeminde yuvarlak uygulama yapabilirsiniz. Bu sayede ortaya daha farklı bir motif dizilimi yapılabilir. Ayrıca motiflerde sadece çiçek değil yapraklara da yer vermenizde fayda olacaktır. Yaprak motiflerinin de uygulanması oldukça kolay. Ayrı olarak ördüğünüz çiçek ve yaprak motiflerini örmüş olduğunuz sade zemin üzerinde farklı şekillerde deneyerek beğendiğiniz bir sonucu daha rahat elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ