Etamin İşi Seccade Örnekleri

Bu yazımızda etamin seccadeden bahsedeceğiz. Öncelikle seccade nedir bunun tanımıyla başlayalım. Seccade üzerinde bir tek kişinin namaz kılabileceği büyüklükte halı ya da kumaştan yapılmış olan yaygı, halk arasında namazlık olarakta kullanılır. Arapça “secde” kelimesinden türemiştir. Secde namazın en önemli hareketidir. İbadetin, kulluk tavrının özü ve esasıdır. Secde, kulun şükrünün en yüksek makamı ve yaratılmış olanın yaratıcısına en yakın olduğu haldir. Secde kelimesinden türemiş olan seccade ise müslümanların namaz kılmak için yere serdikleri, yolculukta yanlarında bulundurdukları halı, kilim. İslamiyette esas olan temizliktir. Müslümanların kalben temiz olması gerektiği gibi bedenen de temiz olması gerekir ve ibadetini temiz bir yerde yapmalıdır. Namazın seccade üzerinde kılınması gibi bir mecburiyet yoktur fakat namaza hürmet gösterilmesi bakımından temizliği kat’i olarak bilinen seccadeler üzerinde namaz kılınması büyüklerimiz tarafından daha uygun görülmüştür. Namaz kılınırken eller ve alın yere konulur, üzerinde gün içerisinde sürekli ayak basılan bir halı veya kilimin temizliğinden şüphe edildiği için seccadenin kullanılması daha uygundur. Bu da namaza duyulan saygının bir göstergesidir.

Etamin İşleme Seccade Örnekleri ile siz de namazlarınızı güzel namazlıklarda kılabilirsiniz. Birbirinden güzel etaminli seccadeler sizler için örnek olmaktadır. Hep birlikte foto galerimizi inceleyebilirsiniz.

Etamin İşi Seccade Örnekleri

İslam inancına göre kıyamet günü kişinin üzerinde namaz kıldığı seccadesinin kişinin başının üstünde durup kendisine şahitlik yapacağı da söylenir. Bu da seccadeye ayrı bir önem kazandırır. Seccade üzerinde namaz kılındıktan sonra öylece bırakılmaz, önce boyuna sonra enine ve en sonda alnın konulduğu yer iç tarafa gelecek şekilde katlanır. Seccade katlanmayıp öylece bırakılıp gidilirse daha sonra gelen başka birisi secde edilen yere ayakları ile basabilir. Bu da İslam dininde ki temizlik şartlarına uygun değildir ve aynı zamanda hürmet göstermemek anlamına da gelebilir.

Etamin ise pamuk, keten ya da ipekten, gevşek ve delikli dokunmuş olan bir tür kumaştır. Etamin seccadeler ise seccadelerin etamin kumaş üzerine işlenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Özel, delikli bir kumaş. Deliklerin içinden iğne ve ipliği geçirerek çarpı oluşturuluyor ve oluşturulan çarpılar işlenilecek olan desene göre renklendirilebiliyor. Etamin seccade modellerini kendiniz için veya kızınız ve oğlunuzun çeyizlerinde kullanmak için yapabilir ya da sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ