İstenmeyen Gebelikler İçin Kürtaj Dışında Bir Alternatif Var Mı?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için ülkemizde izin verilen tek yöntem kürtajdır ve kürtajından resmi yerlerde doktorlar tarafından yapılması gereklidir. Ancak hamile kalmak istemiyorsanız bunu önceden engellemeniz sonradan engellemenizden daha doğru ve daha kolay olacaktır. Hamile kontrol hapları gibi birçok hap ya da farklı tıbbi müdahaleler ile bu durumu engelleyebilirsiniz. Ancak eğer hamile kaldıysanız ve bu hamileliğiniz istenmeyen bir gebelikse ülkemizde yapabileceğiniz kürtajdan başka bir yol yoktur.

Şu zamanlarda söktürücü iğnenin istenmeyen gebelikleri sonlandırdığı gibi yanlış bir düşünce yayılmıştır. Ancak söktürücü iğne asla gebeliği sonlandırmaz. Söktürücü iğne sadece rahat bir şekilde adet olamayan kişilerin daha kolay ve ağrısız bir şekilde adet olmasını sağlar. Bu yayılan bilgi oldukça yanlıştır. Aynı zamanda söktürücü iğneyi doktorunuza başvurmadan asla kullanmamanız gereklidir. Diğer yandan ülkemizde yasak olan ancak diğer ülkelerde istenmeyen gebelikleri sonlandıran RU-486 adlı bir ilaç vardır.

Ancak bu ilaç ülkemizde yasaklanmış olduğu için kullanılmamaktadır. Yasaklanmasında birçok sebep olduğu gibi aynı zamanda bu ilacın insan vücuduna zarar verdiği de tespit edilmiştir. Ülkemizde en doğru yol kürtaj olacaktır. Kürtaj sonrasında zaman geçtikten sonra kürtaj olduğunuz herhangi bir muayenede belli olmaz. Ayrıca yapılan bu müdahalede bilgileriniz gizli tutulur. Eğer istenmeyen gebeliğinizi sonlandırmak istiyorsanız güvenilir ve sağlıklı olan kürtaj yöntemini tercih etmenizden başka çare yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ