Tığ İşi Yazma Modelleri

Günümüzde bayanlar ev işlerinde, konu komşu gezmelerinde ve yazın sıcak günlerinde serin ve hafifletici özelliği olan ve halk arasında tülbent dediğimiz kumaşlardan yapılmış olan yazmaları kullanmayı çok seviyorlar. Son yılların en son trendi olan yazmaların kenarları genellikle tığ işi oyalarla süslenerek muhteşem modeller elde edilmektedir. Tesettür giyimi benimsemiş olan bayanlar ise tığ işi yazma modelleri içinden en güzellerini seçerek devamlı kullanmaktadırlar. Her biri diğerinden farklı örneklerden oluşturulmuş bu yazmalar piyasada da satılıyor ama isterseniz siz kendiniz bile bu yazmaları tığ ile işleyerek güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca kültürümüzün de önemli bir parçası olan kız çeyizlerini anneler yazmalarla süslemeyi çok seviyorlar, hemen her kızın çeyizinde en az birkaç tane kenarı işlenmiş yazma bulmak mümkün.

Dört bir tarafı tamamen el işi ince zevkin ürünü oyalarla bezenmiş olan yazmaları kullanmaya kıyamayacaksınız. El emeği göz nuru bu sanat eseri diyebileceğimiz işlemeler her yörede farklı çeşitleri ile kendini göstermektedir. Yurdumuzun geleneksel değerlerinden olan tülbentler, yazmalar el işi oyalarla farklı bir kimliğe bürünerek bayanların başlarını süslemeye daha uzun yıllar devam edeceğe benziyor. Tığ işi yazma modelleri laleler, güller, menekşeler ve daha çok güzel çiçeklerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Renkler ise harika, neredeyse gök kuşağının bütün renklerini bu yazmaların kenarlarındaki oyalarda görebiliyoruz.

Kendi içindeki renklerden ince ve zarif ipliklerle işlenerek hayat bulan ve uzun süre kullanılabilecek özellikteki yazmalar giderek daha fazla değer kazanmakta ve kullanılmaktadır. Boyunlara bile bayanlar tarafından fular niyetine takılan bu yazmaların işlemeleri göz kamaştırıyor. Tığ işi yazma modelleri annelerimizin, anneannelerimizin eskiden beri uyguladıkları tekniklerle büyük bir özen gösterilerek yapılmaktadır. Model seçimleri bayanların kendi tercihlerine kalmıştır, kimi sade modelleri seçerken kimisi daha göz alıcı modelleri seçerek kullanmaktadır. Ama yazmalarda ilk göze çarpan hemen oyaları olur, oya ne kadar etkileyici ise verilen emeğin de o kadar çok olduğu anlaşılır, bu yüzden de bayanlar en ağır, en zor yapılan modelleri yazmalarının kenarlarında görmek istiyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ