Haftalık Olarak Gebelik Sürecinde Bizi Neler Bekliyor?

Hamilelikte gebelik süreci haftalık olarak verilmektedir. Çünkü haftalık olarak sizde ve bebeğinizde değişiklikler ve büyümeler meydana gelir. Birince hafta sizin en son periyodunuzun ilk haftasıdır ve göz ile fark edilen herhangi bir durum ile karşılaşılmaz. İkinci haftada hamile olmadığınız zamanlardan daha hızlı bir şekilde hormonlarınız çalışmaya başlar.

Üçüncü haftada yumurta hücresi ile sperm hücresi birleşir. Dördüncü ve beşinci haftalarda bebeğin beyni oluşurken aynı zamanda susam tanesi kadar büyüklüğe erişir. Altıncı hafta çok önemlidir. Bebeğinizin ağzı burnu kulakları yani beş duyu organı oluşmaya başlar. Yedinci ve sekizinci haftalarda iki kat daha büyük ve el ve ayak parmakları oluşmaya başlar.

Dokuzuncu haftada bebeğiniz gerçek bir insan olur. On ikinci haftaya kadar bebeğiniz için önemli bir büyüme ve gelişme olur. On beşinci haftaya geldiğiniz zaman düşük yapma ihtimaliniz daha da azalır. Ve bebeğiniz ışığı hissetmeye başlar. Yirmi dokuzuncu haftadan sonra artık c vitamini almanız gereklidir. Bebeğiniz büyüdüğü için bu haftalarda duygusal anlar diğer haftalara oranla daha fazla yaşarsınız. Otuz altıncı haftadan sonra artık bebeğinizi dışarıdan görebilirsiniz.

Tekme atma da en çok bu dönemlerde hissedilir. Otuz sekizinci haftadan sonra artık her an doğum yapabilirsiniz. Bu dönemde kontrollerinizi arttırmanız çok daha doğru olacaktır. Dokuz ay on gün sonunda bebeğiniz kucağınızda olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ